Strukturovaná kabeláž (SK)

Strukturovaná kabeláž (SK)

Strukturovaná kabeláž představuje v současné době nejdůležitější komunikační prostředí pro distribuci slaboproudých signálů. Jedná se o univerzální kabelážní rozvod v rámci jedné budovy nebo i komplexu několika objektů. Na jednom typu kabelu (kroucené dvoulince) lze realizovat přenos dat, hlasu, obrazu, apod. Využití proto má i ve všech bezpečnostních technologiích (ACS, EZS, EPS, CCTV,....)

Základní rozdělení kategorií strukturované kabeláže

Kategorie 3 (Cat. 3) - je nejnižší kategorií. U prvních sítí se komponenty kategorie 3 používaly pro přenos hlasu i dat. Dnes se již prvky kategorie 3 ve většině případů používají pouze pro telefonní rozvody (např. propojovací ISDN panely, kabely k telefonní ústředně či propojovací šňůry k telefonnímu přístroji). Maximální přenosová rychlost, které bylo možné dosahovat na kabelážích kategorie 3, byla 10 Mb/s (protokol 10Base-T).

Kategorie 4 (Cat. 4) - tato kategorie se již téměř nepoužívá. Byla spojována především se společností IBM a jejími prvky pro sítě Token Ring. Kategorie 4 byla silně zastoupená především v USA, v evropských standardech nebyla nikdy zmíněna.

Kategorie 5 (Cat. 5) - tato kategorie byla schválena v roce 1995. Nyní je již nahrazena kategorií 5E – tzn. stejně jako v případě kategorie 3 a 4, se jedná již o historickou kategorii. Maximální přenosová rychlost, které bylo možné dosahovat na komponentech kategorie 5 byla 100 Mb/s (tzv. Fast Ethernet, protokol 100Base-T).

Kategorie 5E (Cat. 5E) – vychází z kategorie 5 a má i stejnou šířku pásma (tj. 100 MHz). Z důvodu cenové dostupnosti je v této chvíli kategorie 5E stále nejrozšířenější kategorií ve strukturované kabeláži. Umožňuje přenosovou rychlost 1 Gigabit/s a garantuje funkčnost všech standardizovaných protokolů až po 1000BASE-T.

Kategorie 6 (Cat. 6) - tato kategorie byla schválena v roce 2002. Pracuje s šířkou pásma 250 MHz. Stejně jako kategorie 5E i kategorie 6 umožňuje přenosovou rychlost 1 Gigabit/s a garantuje funkčnost všech standardizovaných protokolů až po 1000BASE-T.

Kategorie 6A (Cat. 6A) – tato kategorie umožňuje přenosovou rychlost 10 Gigabit/s, garantuje funkčnost všech standardizovaných protokolů včetně 10GBASE-T a poskytují šířku přenosového pásma 500 MHz.

Kategorie 7 (Cat. 7) - tato kategorie byla poprvé zmíněna již v roce 1997, nicméně schválení se dočkala až v roce 2002, a to navíc pouze pro kabel a nikoli pro spojovací hardware (tj. zásuvky, patch panely atd.). Pracovní frekvence kategorie 7 je nyní 600 MHz.

Kategorie 7A (Cat. 7A) - současná kategorie 7 z důvodu malého odstupu šířky pásma od komponentů kategorie 6A (500 MHz vs. 600 MHz) bude postupně nahrazena touto novou kategorií s dvojnásobnou šířkou pásma - tj. 1000 MHz.

Kategorie 8 (Cat. 8) - vznikla v roce 2014, na šířce pásma 2000 MHz nabízí na krátkých vzdálenostech (perm. link do 24 m nebo chan. link do 30 m) přenosovou rychlost 25G/40G.

Strukturovaná kabeláž - rozvaděč Strukturovaná kabeláž - optika

Délka datového kabelu při použítí v datových sítích je maximálně 90 metrů a dalších 10 metrů je vyčleněno na propojovací kabel. Při požadavku na větší vzdálenost, nebo pro páteřní rozvody se používají kabely optické (multi mode 600 m nebo single mode 10 km).

Realizujeme komplexní dodávky strukturovaných kabelážních systémů na klíč od projektové dokumentace, dodávky materiálu, kompletní montáže metalických i optických rozvodů a prvků strukturované kabeláže. Na závěr provedeme také neméně důležité certifikované měření v dané kategorii a vyhotovíme měřící protokoly.

Strukturovaná kabeláž - Unify

Na požadavek zákazníka dodáme i aktivní prvky (switche, routery, wifi, PC, servery, apod.).
Našim nejvýznamnějším partnerem v systému strukturované kabeláže je společnost Schrack Technik.

Schrack Technik

Další služby

Poplachové zabezpečovací a tísňové systémy

Poplachové zabezpečovací a tísňové systémy (PZTS)

Ochrana vašeho majetku před zloději. Zabezpečení oken, vstupních prostor, detekce pohybu a další.

Více informací
Kamerové systémy

Kamerové systémy (CCTV)

Monitorování vnitřních i venkovních prostor, kamery se záznamem a možnost sledovat obraz online.

Více informací
Elektrická požární signalizace

Elektrická požární signalizace (EPS)

Ochranu majetku a zejména lidských životů zajistí včasná požární signalizace.

Více informací
Strukturovaná kabeláž

Strukturovaná kabeláž (SK)

Kabelážní rozvod v rámci jedné budovy nebo i komplexu několika objektů.

Elektronická kontrola vstupu

Elektronická kontrola vstupu (EKV)

Přístupové systémy jsou určeny pro všechny objekty, kde je třeba zamezit vstupu neoprávněných osob.

Více informací
Dorozumívací zařízení

Dorozumívací zařízení

Audiotelefony, videotelefony a podobná zařízení zajišťující komunikaci mezi účastníky.

Více informací
Ozvučení

Ozvučení

Domácí ozvučení v podobě domácího kina, plošné ozvučení restaurací, škol, obchodních domů, aquacenter.

Více informací
Společná televizní anténa

Antény a satelity

Sledování TV pomocí digitálního vysílání DVB-T/T2 nebo satelitu. Sledovat můžete i na mobilních telefonech.

Více informací