Strukturovaná kabeláž představuje v současné době nejdůležitější komunikační prostředí pro distribuci slaboproudých signálů. Jedná se o univerzální kabelážní rozvod v rámci jedné budovy nebo i komplexu několika objektů. Na jednom typu kabelu (kroucené dvoulince) lze realizovat přenos dat, hlasu, obrazu, apod. Využití proto má i ve všech bezpečnostních technologiích (ACS, EZS, EPS, CCTV,....)
Kategorie 3 (Cat. 3) - je nejnižší kategorií. U prvních sítí se komponenty kategorie 3 používaly pro přenos hlasu i dat. Dnes se již prvky kategorie 3 ve většině případů používají pouze pro telefonní rozvody (např. propojovací ISDN panely, kabely k telefonní ústředně či propojovací šňůry k telefonnímu přístroji). Maximální přenosová rychlost, které bylo možné dosahovat na kabelážích kategorie 3, byla 10 Mb/s (protokol 10Base-T).
Kategorie 4 (Cat. 4) - tato kategorie se již téměř nepoužívá. Byla spojována především se společností IBM a jejími prvky pro sítě Token Ring. Kategorie 4 byla silně zastoupená především v USA, v evropských standardech nebyla nikdy zmíněna.
Kategorie 5 (Cat. 5) - tato kategorie byla schválena v roce 1995. Nyní je již nahrazena kategorií 5E – tzn. stejně jako v případě kategorie 3 a 4, se jedná již o historickou kategorii. Maximální přenosová rychlost, které bylo možné dosahovat na komponentech kategorie 5 byla 100 Mb/s (tzv. Fast Ethernet, protokol 100Base-T).
Kategorie 5E (Cat. 5E) – vychází z kategorie 5 a má i stejnou šířku pásma (tj. 100 MHz). Z důvodu cenové dostupnosti je v této chvíli kategorie 5E stále nejrozšířenější kategorií ve strukturované kabeláži. Umožňuje přenosovou rychlost 1 Gigabit/s a garantuje funkčnost všech standardizovaných protokolů až po 1000BASE-T.
Kategorie 6 (Cat. 6) - tato kategorie byla schválena v roce 2002. Pracuje s šířkou pásma 250 MHz. Stejně jako kategorie 5E i kategorie 6 umožňuje přenosovou rychlost 1 Gigabit/s a garantuje funkčnost všech standardizovaných protokolů až po 1000BASE-T.
Kategorie 6A (Cat. 6A) – tato kategorie umožňuje přenosovou rychlost 10 Gigabit/s, garantuje funkčnost všech standardizovaných protokolů včetně 10GBASE-T a poskytují šířku přenosového pásma 500 MHz.
Kategorie 7 (Cat. 7) - tato kategorie byla poprvé zmíněna již v roce 1997, nicméně schválení se dočkala až v roce 2002, a to navíc pouze pro kabel a nikoli pro spojovací hardware (tj. zásuvky, patch panely atd.). Pracovní frekvence kategorie 7 je nyní 600 MHz.
Kategorie 7A (Cat. 7A) - současná kategorie 7 z důvodu malého odstupu šířky pásma od komponentů kategorie 6A (500 MHz vs. 600 MHz) bude postupně nahrazena touto novou kategorií s dvojnásobnou šířkou pásma - tj. 1000 MHz.
Kategorie 8 (Cat. 8) - vznikla v roce 2014, na šířce pásma 2000 MHz nabízí na krátkých vzdálenostech (perm. link do 24 m nebo chan. link do 30 m) přenosovou rychlost 25G/40G.
Délka datového kabelu při použítí v datových sítích je maximálně 90 metrů a dalších 10 metrů je vyčleněno na propojovací kabel. Při požadavku na větší vzdálenost, nebo pro páteřní rozvody se používají kabely optické (multi mode 600 m nebo single mode 10 km).
Realizujeme komplexní dodávky strukturovaných kabelážních systémů na klíč od projektové dokumentace, dodávky materiálu, kompletní montáže metalických i optických rozvodů a prvků strukturované kabeláže. Na závěr provedeme také neméně důležité certifikované měření v dané kategorii a vyhotovíme měřící protokoly.
Na požadavek zákazníka dodáme i aktivní prvky (switche, routery, wifi, PC, servery, apod.).
Našim nejvýznamnějším partnerem v systému strukturované kabeláže je společnost Schrack Technik.
Ochrana vašeho majetku před zloději. Zabezpečení oken, vstupních prostor, detekce pohybu a další.
Více informacíMonitorování vnitřních i venkovních prostor, kamery se záznamem a možnost sledovat obraz online.
Více informacíOchranu majetku a zejména lidských životů zajistí včasná požární signalizace.
Více informacíKabelážní rozvod v rámci jedné budovy nebo i komplexu několika objektů.
Přístupové systémy jsou určeny pro všechny objekty, kde je třeba zamezit vstupu neoprávněných osob.
Více informacíAudiotelefony, videotelefony a podobná zařízení zajišťující komunikaci mezi účastníky.
Více informacíDomácí ozvučení v podobě domácího kina, plošné ozvučení restaurací, škol, obchodních domů, aquacenter.
Více informacíSledování TV pomocí digitálního vysílání DVB-T/T2 nebo satelitu. Sledovat můžete i na mobilních telefonech.
Více informací